گزارشکار آزمایشگاه جانورشناسی ۱

مشخصات آزمایش 

عنوان : بررسی تعدادی از جانوران میکروسکوپی بی مهره
ترم دوم سال تحصیلی ۹۳-۹۴
استاد سرکار خانم دکتر یمینی فر

مقدمه :
هدف این آزمایش  آشنایی دانشجو با ساختار اندام ها و دستگاه های درونی تعدادی جانور بی مهره و میکروسکوپی است .
برای مشاهده ی این لامها لازم است دانشجو آموزش ها و آشنایی اولیه در مورد کار با میکروسکوپ نوری را بداند . گاهی برای مشاهده ی نمونه ، دانشجو باید از لنز هایی با بزرگنمایی ۴۰ ویا ۱۰۰ به تناسب نیاز استفاده کند که در این صورت باید از روغن مخصوص میکروسکوپ به نام ایمرسیون استفاده کند .

مواد و وسایل مورد نیاز :
میکروسکوپ نوری_ لام آماده از بی مهرگان شامل لام های : ستاره دریایی _ پلاناریا _ هیدر _ سیکلوپس _ سراتیوم و زالو .

روش کار :
در آزمایشگاه جانوری ۱ به دانشجو یک میکروسکوپ که در آزمایشگاه موجود است و لامهایی جهت مطالعه نمونه های از پیش تعیین شده تحویل داده خواهد شد و فرد باید دقت لازم را در حفظ و نگهداری آنها به خرج دهد .
لام تحویلی باید بعد از روشن کردن میکروسکوپ بر روی صفحه قرار گرفته و توسط گیره ها ثابت شود و با بزرگنمایی مناسب و نور کافی مشاهده شود.در این مرحله دانشجو باید مشاهدات خویش را عینا و در نهایت دقت بر روی کاغذ منتقل کند .

مشاهدات ونتایج :

ستاره دریایی

See star or Star fish
ستاره دریایی از شاخه Echinodermata (خارپوستان) – رده  Asteroidea (ستاره سانان) است. در بلوغ دارای تقارن شعاعی،در مرحله لاروی دارای تقارن دوطرفی است.  کوچک،شفاف،مژه دار و معمولا شناگر است. جاندار کند حرکت و آزادزی – فاقد سر- درروز غیر فعال و در شب فعال می باشد. دهان در سطح دهانی در مرکز صفحه واقع است و در حالت طبیعی رو به زمین است.در نوک هر بازو یک لکه قرمز رنگ به نام لکه چشمی است. این جانداران جداجنس هستند.

پلاناریا

Planaria
پلاناریا از شاخه  Platyhelminethes (کرمهای پهن) و معروفترین نمونه از اعضای رده Turbellarian ( کرم های پهن آزاد) است. شکارچی هستند. آبزی و اساسا آزادزی می باشند. ساکن آب شیرین. هرمافرودیت یا تک جنس میباشند.دهان پلاناریا تقریبا در وسط سطح شکمی قرار می گیرد و به حفره ای ک حلق در آن جای دارد راه می یابد. حلق درون حفره بصورت تاخورده است. ولی هنگام تغذیه خارج میشود. حلق بع روده (روده سه انشعاب اصلی دارد یکی به سمت انتهای جلو و دو تا به سمت انتهای عقبی) راه دارد .

هیدر.کامل
Hydra
هیدر از شاخه Cnidaria (مرجان ها)- رده Hydrozoo (هیدروزوآ) میباشد. ساکن آب شیرین است و گامتها منشا اپیدرمی دارند.نماتوسیست هایش فقطدر اپیدرم یافت می شود.فاقد مرحله Medue است. بطور غیر جنسی باجوانه زدن تولیدمثل میکند. در برخی دوجنسی و تک پایه اند. و در عده ای تک جنسی و دوپایه اند.خود لقاحی ندارند.  Testise (بیضه) و Ovary (تخمدان) حاصل تقسیمات سلولهای بینابینی است.بیضه مخروطی شکل و در نزدیکی هیپوستوم است.تخمدان معمولا گرد و در نزدیکی based discقرار دارد.

cyclops
Cyclops
شاخه Arthropoda (بندپایان) – زیرشاخه Ctustacea (سخت پوستان)- رده  Maxillopoda (آرواره پایان).
آناتومی سایکلوپ به وضوح به دو بخش تقسیم میشود: بخش جلو بطور گسترده بیضوی شکل شامل بخش سینه ای است.قسمت دوم قسمت عقبی است که بطور قابل توجهی باریک بوده وازبخش قفسه سینه و چهار بخش legless pleonic ساخته شده است. دو زایده ی دم در عقب جاندار وجود دارد. این جاندار پنج جفت پا دارد. دو anten firest(آنتن ها) برای جذب ماده ها در فرآیند جفتگیری است.

سراتیوم (2)
Ceratium
شاخه Sarcomastigophora- زیرشاخه Mastigophora- رده Phytomastigophora-راسته Dinoflagellate.
یک نمونه معروف از داینوفلاژله ها ، سراتیوم(Ceratium) است که نمونه ای زره دار و دارای خار و دو تاژک است و به روش گیاهان تغذیه می کند. زره یا تک(Theca) ، ضخیم و غیرقابل انعطاف است. خارها از امتداد بخش هایی از صفحات سازنده زره ایجاد شده اند و راست و یا خمیده اند. خار جلویی ، خار راسی (Apical spine) و خار یا خارهای عقبی ( تا ۴ خار عقبی می تواند وجود داشته باشد)، خار یا خارهای مقابل راسی(Anapical spine) نامیده می شوند. طبق معمول بین صفحات سازنده زره دو شیار وجود دارد . شیار در موقعیت استوایی یا افقی به نام حلقه یا انولوس (Annulus) نیز نامیده می شود. از میان منافذ زره برجستگی ها یا پاپیلاهای سیتوپلاسمی متعددی خارج و به شبکه ای از پاهای کاذب منتهی می شوند. این پاها باعث صید موجودات ریز می شوند، تغذیه گاهی از این نوع است. انواع آب شیرین دارای کلروپلاست های سبز و انواع دریایی زرد یا قهوه ای هستند.

زالو
Leech
شاخه Annalida- رده Mirudinea (زالوها) .بدن زالو از تعداد مشخصی بند (۳۴) تشکیل شده. فاقد تار است. دارای بادکش های جلویی و عقبی است. بدنش از جهت پشتی شکمی پهن است. معمولا هر پنج حلقه ظاهری یک بند است. بادکش جلویی از ادغام چهار بند جلویی است و دربردارنده ی دهان است در انتهای جلویی پنج جفت لکه چشمی به چشم میخورد. خارجی ترین سطح پوششی بدن کوتیکولی است.

منابع : توضیحات استاد


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست