آزمون کارشناسی ارشد یکی از مهم ترین مباحثی هست که همیشه دانشجویان جدیدالورود به رشته زیست شناسی در مورد آن سوالاتی مطرح می کنند و علاقه شدیدی به کسب اطلاعاتی کافی در ارتباط با آینده تحصیلی متنوع  این رشته اطلاعاتی دارند تا به بهترین انتخاب خود دست پیدا کنند.
همین طور که  اطلاع دارید، آزمون کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی هر ساله تحت عنوان دو آزمون « وزارت علوم و تحقیقات» و « وزارت بهداشت» انجام شده و دانشجویان برحسب علاقه می توانند در هر دو آزمون و یا هر کدام از این دو شرکت کنند.
یکی از جذابیت های این رشته، گستردگی و تنوع انتخاب در مقطع کارشناسی ارشد بوده که انتخاب های زیادی را پیش روی داوطلبان قرار میدهد. که از رشته هایی مثل علوم جانوری، علوم گیاهی و علوم سلولی ومولکولی(بیوشیمی ،ژنتیک،بیوفیزیک و…) در مجموعه دانشگاه های وزارت علوم تا رشته هایی مثل بیوتکنولوژی پزشکی ، ژنتیک انسانی و هماتولوژی و … در مجموعه دانشگاه های وزارت بهداشت شامل می شود که طیف وسیعی از رشته ها می باشد.
در این مقاله از سایت قصد داریم تا اطلاعاتی مفید در مورد آزمون کارشناسی ارشد (وزارت علوم) ارائه داده  و در مقاله ی جداگانه ای در مورد آزمون وزارت بهداشت نیز اطلاعاتی ارائه خواهیم کرد.

——————————————————————————————————————————————–

۱) کلیه فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی مورد تأیید ( بدون توجه به نوع مدرک تحصیلی ) می توانند در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل در رشته های امتحانی گروه علوم انسانی ، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر و دامپزشکی ثبت نام و شرکت نمایند.
۲) هر داوطلب بر اساس علاقه فقط می تواند در دو کد رشته اصلی و شناور (ستاره دار) ، ثبت نام و در آزمون مربوط شرکت نماید.

آزمون کارشناسی ارشد (وزارت علوم)

آزمون کارشناسی ارشد (وزارت علوم) 2

آزمون کارشناسی ارشد (وزارت علوم) 3

تبصره) تصاویر بالا فقط رشته های مربوط به زیست شناسی می باشد بقیه رشته های مربوط به علوم انسانی، فنی و … در دفترچه موجود می باشد.

۳) گزینش نهایی ، بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰ % نمره آزمون و ۲۰ % معدل دوره کارشناسی (لیسانس ) انجام خواهد گرفت.
۴) یکی از تفاوت های آزمون ارشد وزارت علوم با وزارت بهداشت و حتی کنکور کارشناسی در منابع مطالعاتی می باشد که در آزمون وزارت علوم منابع مشخصی وجود ندارد و تنها از سرفصل های ارائه شده از طرف وزارت علوم سوالات مطرح میشود.
۵) در تمامی رشته ها درس زبان عمومی به صورت ضریب ۲ وجود دارد که در این درس نیز منبع مشخصی ارائه نشده است ( که در آینده سایت انجمن سعی می کند مقاله ای در این خصوص ارایه کند)
۶) طبق جدیدترین تغییرات قرار است آزمون وزارت علوم در سال جدید در اردیبهشت ماه برگزار شود و دیگر در بهمن ماه برگزار نمی شود.
۷) برای اطلاعات بیشتر در رابطه با آزمون ، شرایط ثبت نام و رشته ها می توانید دفترچه آزمون مربوط به سال ۹۵ را از لینک زیر دانلود کنید.


ميثم مسعودي

ميثم مسعودي دانشجوي زيست شناسي دانشگاه قم ورودي 91

21 دیدگاه

... · 3 شهریور 1394 در 18:15

مطلبتون خیلی خوب بود مرسی.
یه سوال این که گفته ۲) هر داوطلب بر اساس علاقه فقط می تواند در دو کد رشته اصلی و شناور (ستاره دار) ، ثبت نام و در آزمون مربوط شرکت نماید
ینی چی؟
نمیشه مثلا هم بیوفیزیک و هم ژنتیک شرکت کرد؟

  ميثم مسعودي · 6 شهریور 1394 در 17:13

  با سلام
  در رابطه با سوال اولتون باید بگم که در واقع رشته های شناور که با علامت ستاره مشخص شده اند یک فرصت و یا شانس بیشتر برای کسانی هست که برحسب علاقه خودشون بتونند انتخاب دومی نیز داشته باشند و در محاسبه نتایج ارتباطی بین رشته های شناور و اصلی نیست و در واقع یک داوطلب میتونه در دو آزمون شرکت کنه.
  در رابطه با سوال دوم هم باید بگم ما باید یک مجموعه را انتخاب کنیم که مجموعه زیست شناسی شامل رشته های بیوفیزیک و ژنتیک و … می باشد و ما در واقع به یکسری سوالات مشترک پاسخ می دهیم اما با ضرایب متفاوت در هر زیر گروه
  امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشید
  تشکر

محمد · 4 شهریور 1394 در 20:06

سلام خیلی خوب بود..شروع عالی..بهتره توی ابان ماه اوی دانشگاه همایشی درمورد کارشناسی ارشد باحضور پذیرفته شدها بذارین..تا همه بچها اگاه بشن

  ميثم مسعودي · 5 شهریور 1394 در 13:45

  با سلام
  تشکر از لطفتون
  در ترم تحصیلی جدید حتما انجمن همایشی با این عنوان خواهد داشت
  و خوشحال می شویم از تجربیات دوستانی مثل شما استفاده کنیم

محدثه · 6 شهریور 1394 در 11:07

من میخام برا ارشد جنین بخونم.تو زیرگروه جانور ،گرایش۴(تکوین) یا گرایش۵(بافت وجنین)میشه؟

  ميثم مسعودي · 6 شهریور 1394 در 17:42

  تا اونجایی که من اطلاع دارم رشته ی زیست شناسی تکوینی و بافت شناسی و جنین شناسی بسیار نزدیک به هم هستن و تنها در دو یا سه واحد با هم تفاوت دارند و احتمالا تفاوت اصلی در انتخاب موضوع پایان نامه خواهد بود.
  برای اطلاعات بیشتر حتما از اساتید سوال کنید.

  فاطمه مشهدي · 6 شهریور 1394 در 18:39

  اونطور که من پرسیدم فرق تکوین وجنین اینه که توی تکوین بیشتر در مورد جنین انسان صحبت میشه.اما در بافت و جنین در مورد جنیم های مختلف…

... · 6 شهریور 1394 در 18:48

پس ما اول باید مجموعه رو انتخاب کنیم ..وچون هر مجموعه یه دفترچه هست.به سوالات مشترک جواب میدیم ورتبمون با توجه به ضرایب دروس تو هر گرایش میاد وبعد انتخاب رشته میکنیم…
و همچنین مینوتیم علاوه بر مجموعه زیست تو یکی از مجموعه های علوم گیاهی یاعلوم جانوری و یا زیست دریا (که ستاره دارن)هم شرکت کنیم.

mohade3 · 6 شهریور 1394 در 20:01

واقعن ممنون از راهنماییتون .خسته هم نباشید .فاطمه جون مشکل حل کنییییی راهنمایی کنییییی پست بذاریییی ….

یمینی فر · 7 شهریور 1394 در 08:40

سلام.
دفترچه ای رو که داخل سایت گذاشتید دیدم.توی مجموعه زیست جانوری قبلا فقط سه تا گرایش بود شامل فیزیولوژی جانوری و بیوسیستماتیک جانوری و تکوین که اسم کاملش میشه:زیست شناسی سلولی – تکوینی.دو گرایش دیگه احتمالا تازه اضافه شده.تا حالا فرق جنین شناسی و تکوین که هر کدوم مربوط به یک وزارت خانه جدا بود این بود که تکوین جانوری بود و جنین انسانی .تکوین شما با کار کشت مواجه بودید اما جنین شناسی معمولا بالینی و سیر تحولات جنین انسان بود و خبری از کارهایی که بچه های تکوین انجام می دادند در اون نبود.بچه های جنین شناسی چیزی از جنین قورباغه و جوجه و…نمی دیدند(منظورم از جنین لفظ کلی است.)تکلیف بافت که کاملا مشخصه.فکر می کنم با توجه به اینکه این گرایش بافت و جنین زیر مجموعه گروه جانوری است باید بیشتر به بررسی جنین جانوری از دیدگاه بافتی بپردازه و کمتر سمت کارهایی شبیه کشت بره.البته با نظر شما هم از این جهت موافقم که کل درسهای مجموعه جانوری یک سری دروس مشترکه اجباریه که بین همه گرایش ها مشترکه.بسته به گرایش شما در ترم ۲ و ۳ درسهای متفاوت اختیاری را میخونید که هر چقدر دو گرایش به هم نزدیکتر باشند درسها شبیه تره و از این نظر حداکثر تفاوت دو گرایش جنین و تکوین باید در حد یکی د و تا باشه واحتمالا سیر تحولات سلولی بیشتر توی گرایش تکوین خواهد بود.

  فاطمه مشهدي · 7 شهریور 1394 در 08:58

  سلام.استاد خیلی لطف کردید که به سایتمون سر زدید.ممنون از راهنمایی و پاسخ کاملتون .

  fateme · 19 شهریور 1394 در 12:48

  ممنون استاد, لطف کردید

mohade3 · 7 شهریور 1394 در 18:12

واقعن ممنون استاد

امیر عباسی · 13 آبان 1394 در 17:06

سلام
اگه میشه زمان ثبت نام ارشد بهداشت و علوم رو تو سایت قرار بدید…
مرسی

  فاطمه مشهدي · 16 آبان 1394 در 09:33

  سلام….ممنون از یادآوریتون….
  مهلت ثبت‌نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۵ از تاریخ ۱۶ آذرماه آغاز شده و تا تاریخ ۲۲ آذرماه ادامه دارد. این آزمون در روزهای ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

  مهلت ثبت‌نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال ۹۵،مثل سال های قبل از تاریخ ۱بهمن ماه آغاز شده و تا تاریخ ۱۰ بهمن ماه ادامه دارد. این آزمون در روزهای۳۱ اردیبهشت‌ماه تا۱خرداد ماه برگزار می‌شود.
  *همچنین تقویم کامل آموزشی کنکور وزارت بهداشت در نوشته آزمون کارشناسی ارشد (وزارت بهداشت) قرار داده شده.

امیر عباسی · 17 آبان 1394 در 07:24

مرسی بچه ها

صادق جاوید · 5 دی 1394 در 19:23

انجمن علمی زیست شناسی،حق عموم دانشجویان زیست شناسی است؛پس یادمان باشد…
استفاده ی شخصی ممنوع است…
تلاش برای دانشجویان بدون چشم داشت است…
بهترین تلاش ها و برنامه ها حق دوستان مان است…
انجمن گروهی علمی برای پذیرش نظرات علمی است…
انتقاد،سازنده است و پیشنهاد یک فرصت…
استفاده ی شخصی ممنوع است…
به امید فردایی حقوق مندتر…:)

  منصورابراهیمی · 18 دی 1394 در 18:24

  احسنت…

  فاطمه مشهدي · 20 دی 1394 در 16:34

  بله حتما همینطوره..ان شا الله در آینده هم این روند همچنان ادامه داشته باشه .

صادق جاوید · 2 بهمن 1394 در 20:22

سلام و عرض ادب…خیلی وقته که میام و همین مطالب رو سایت هست…فعالیتتون چقدر کم هستش..بنظرم شاید بهتر باشد سطح انجمن تان را ارتقا دهید…موفق باشید:)

فخرالدین طاهری مبارز. · 7 فروردین 1396 در 18:15

سلام میخواستم بدونم درصد لازم برای قبولی در بیوسیستماتیک جانوری دانشگاه تهران برای درو س مختلف چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست