طراحی واکسنی علیه همه ی آنفلوآنزاها

Date : August 24, 2015

Source : The Scripps Research Institute

Summary:Medical researchers have found a way to induce antibodies to fight a wide range of influenza subtypes — work that could one day eliminate the need for repeated seasonal flu shots

موضوع :بیوتکنولوژی

تاریخ انتشار خبر : (۲/۶/۱۳۹۴) 

منبع :www.sciencedaily.com

پیشرفت عمده در طولانی کردن تاثیر  واکسن آنفلوآنزا

دانشمندان موفق به طراحی واکسنی،برای مقابله با همه ی زیر گروه های آنفلوآنزا شدند…

نتایج نشان میدهد این واکسن قادر به تولید آنتی بادی های قدرتمند خنثی در مدل ها ی حیوانی است.

تیم موسسه تحقیقات scripps و شرکت دارویی janssen یک مولکولی که شبیه به یک قسمت کلیدی در ویروس آنفلوآنزا هست و پاسخ ایمنی قوی و موثری را در مدل های حیوانی ایجاد میکند ،طراحی کردند.آنها راهی برای وادار کردن آنتی بادی های بدن، برای مبارزه با طیف گسترده ای از زیر گروه های آنفلوآنزا پیدا کردند ، کاری که میتواند یک روز بالاخره نیاز به تکرار تزریق واکسن آنفلوآنزا را از بین ببرد.

رئیس TSRI  (تیم موسسه تحقیقات scripps ) گفت:این مطالعه نشان میدهد ما در حال حرکت در مسیر درست برای تولید واکسن آنفلوآنزا هستیم.

نیاز به واکسن پیشرفته آنفولانزا  

آنفلوآنزا به طور معمول باعث بیش از ۲۰۰,۰۰۰ بستری و ۳۶,۰۰۰ مرگ و میر در ایالات متحده می شود،این در حالی است که واکسن آنفلوآنزا سالانه برخی از حفاظت ها را فراهم میکند. اما این واکسن نمی تواند زیر گروه های دیگر ویروس آنفلوآنزا را که به سرعت درحال تغییرند،پوشش دهد .مانند ظهور زیر گروه آنفلوآنزای خوکی در سال ۲۰۰۹ که تعداد تلفات آنفلوآنزا را از ۱۵۱،۷۰۰ به ۵۷۵,۴۰۰ نفر رساند.

در دهه ی گذشته مطالعات متعددی نشان داد که برخی از مردم قادر به ساخت آنتی بادی ها قدرتمندی هستند که با بسیاری از زیر گروه های آنفلوآنزا مبارزه میکند.

این آنتی بادی ها،ناحیه خاصی از ویروس آنفلوآنزا که نمی تواند به سرعت دچار موتانت (تغییر) شود را هدف قرار می دهند ، اما متاسفانه این آنتی بادی ها نادر هستند.

از آنجایی که این آنتی بادی ها نادرهستند، janssen و TSRI  سعی می کنند یک واکسن آنفلوآنزا ویژه را با استخراج آنتی بادی های نادر طراحی کنند.

در حال حاضر در سطح همه ی زیر گروه های ویروس آنفلوآنزا یک پروتئین به نام HA (هماگلوتینین) وجود دارد.

HA همان کلید ویروسی است که ویروس را قادر میسازد تا وارد سلول شود. نکته ی مهمتر ، بعید است ناحیه طولانی و بنیادی HA که باعث اتصال سلول به ویروس میشود و نقش حیاتی را بازی میکند دچار موتانت شود.

اگر بدن بتواند پاسخ ایمنی علیه منطقه بنیادی HA را ایجاد کند کار ویروس بسیار سخت می شود.

مبارزه با آنفولانزای مرغی و دیگر نژاد های آن

برای ساخت آنتی بادی علیه ناحیه بنیادی HA به ساختار خود آنفلوآنزا توجه شد . نتیجه تلاش ها این است که دانشمندان توانستند برای اولین بار سر متغیر HA را برش دهند و ویژگی هایی که می تواند ترکیب پروتئین اصلی را ثابت نگه دارد،را طراحی کنند.

هدف نهایی این تحقیق ، استفاده ار این نسخه مصنوعی HA در یک واکسن و تزریق آن، برای آموزش بدن به ساخت آنتی بادی هایی قدرتمند علیه ویروس های آنفلوآنزا است.

دانشمندان سپس پاسخ جوندگان و پستانداران غیر انسان که ایمونوژن به آنها داده شده است را مطالعه کردند. آنها فهمیدند جانورانی که به آنها یک ایمونوژن داده شده بود ، آنتی بادی هایی تولید کردند که میتواند با ناحیه ی HA در بسیاری از زیر گروه های آنفلوآنزا پیوند دهد(حتی در ویروس آنفلوآنزای پرندگان).

آزمایش ها نشان داد آنتی بادی های استخراح شده علیه یک آنفلوآنزا میتواند با زیرگروه های دیگر مقابله کند.

ویلسون گفت: با اثبات این که ایمونوژن میتواند آنتی بادی علیه ناحیه HA را استخراج کند، گام بعدی در این تحقق این است که ببینیم آیا این ایمونوژن در انسان همین نقش را دارد یا خیر؟

*کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

*ترجمه : فاطمه مشهدی

:Journal Reference

Antonietta Impagliazzo, Fin Milder, Harmjan Kuipers, Michelle Wagner, Xueyong Zhu, Ryan M.B. Hoffman, Ruud van Meersbergen, Jeroen Huizingh,Patrick Wanningen, Johan Verspuij, Martijn de Man, Zhaoqing Ding, Adrian Apetri, Başak Kükrer, Eveline Sneekes-Vriese, Danuta Tomkiewicz, Nick S. Laursen, Peter S. Lee, Anna Zakrzewska, Liesbeth Dekking, Jeroen Tolboom, Lisanne Tettero, Sander van Meerten, Wenli Yu, Wouter Koudstaal, Jaap Goudsmit, Andrew B. Ward, Wim Meijberg, Ian A. Wilson and Katarina Radošević. A stable trimeric influenza hemagglutinin stem as a broadly protective immunogen. Science, 2015


1 دیدگاه

ميثم مسعودي · 15 شهریور 1394 در 20:14

تشکر
ترجمتون خیلی عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست