دوستان عزیز، پیرو وعده ای که قبلا داده بودیم، برای تحقق آن تلاش کردیم تا اطلاعاتی مختصر و مفید در ارتباط با بحث شیرین زبان انگلیسی و آزمون کارشناسی ارشد در اختیارتان قرار دهیم. این مطالب چکیده ای از تجربه ی برخی پذیرفته شدگان ارشد در سال های گذشته و تعدادی از سایت های مختلف است.

از آنجایی که زبان تاثیر بسزایی در کنکور ارشد دارد، تعداد کتاب های تالیف شده و منابع موجود بسیار زیاد است و به نحوی داوطلبان را سردرگم می کند.

سوالات زبان عمومی رشته های مختلف تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. برای مثال در کنکور وزارت علوم و تحقیقات هر ساله ۶ گروه سوالات عمومی طرح شده که به صورت تصادفی هر گروه سوال در اختیار هر یک از ۶ نوبت کنکور که طی سه روز برگزار میشود، قرار میگیرد. درنتیجه داوطلبان میتوانند از سوالات عمومی رشته های مختلف نیز به عنوان نمونه سوال استفاده کنند.

تاثیر زبان در جابه جایی تراز داوطلبان رشته های مختلف کمی متفاوت است و بطور معمول بستگی به تراز دیگر داوطلبان دارد. این درس در بین دانشجویانی که از این منظر ضعیف هستند اهمیت فوق العاده ای دارد، بطوریکه داوطلب قوی در این درس را تا حد زیادی به هدف خود نزدیک میکند.

نکته ی مهم دیگری که وجود دارد این است که هیچ تفاوتی در ارزش یک تست عمومی یا تخصصی زبان وجود ندارد و داوطلبان بسته به نقطه ی قوت خود میتوانند روی هریک از این دو گروه تمرکز کنند. اگرچه زبان عمومی قوی و استفاده از کلمات مترادف کمک بسیار زیادی به زبان عمومی میکند.

همچنین، حتی اگر داوطلبان مطالعه ی مناسبی در این درس ندارند، نباید سوالات را نخوانده رد کنند. زیرا هرساله تعدادی سوال ساده در بین سوالات دیده شده و این کمک می کند تا درصد این درس از صفر، که تراز آنها را بسیار پایین می آورد، خارج کند.

سوالات زبان در کنکور ارشد به دو گروه اصلی زبان عمومی و تخصصی تقسیم شده که هرکدام ۱۵ سوال را شامل می شود. ۱۵ سوال عمومی از vocabulary & Grammar بوده و ۱۵ سوال تخصصی معمولا شامل ۱۰ سوال vocabulary بصورت تکمیل جمله و ۵ سوال Grammar از متن (close test) میباشد.

زبان جزء دروس فرار است. تجربه نشان داده که مرور روزانه ی زبان، هرچند کوتاه کمک فراوانی به افزایش سطح زبان میکند. لغات زبان را میتوان با استفاده از تکنیک لایتنر که یکی از پرکاربرد ترین تکنیک ها عنوان شده است، مطالعه کرد. درحال حاضر علاوه بر جعبه لایتنر که چندین سال است در بازار وجود دارد، نرم افزارهای لایتنر نیز طراحی شده است که کار را آسان تر کرده و درصد خطای شمارش روز های مرور را کاهش میدهد. شما میتوانید این نرم افزار را در همین سایت تحت عنوان نرم افزار آموزش زبان انگلیسی (اندروید) جست وجو کنید.

درضمن، پس از مطالعه ی لغات زبان، درکنار مطالعه ی گرامر باید این لغات را بصورت مداوم مرور کرد، اگرچه نباید از مطالعه ی close test نیز غافل شد.

باید در نظر داشت که لغات زبان را میتوان با روش کدینگ با بازدهی بالا تری فراگرفت. زیرا لغات دارای معانی و کاربردهای فراوانی هستند که باید آنها را در جمله به کاربرد . تکنیک کدینگ کمک میکند تا با رمزگذاری، این کلمات برای همیشه در ذهنمان بمانند.

داوطلبان نباید فقط به معنی انگلیسی به فارسی لغات اکتفا کنند بلکه ترجمه ی انگلیسی به انگلیسی دامنه ی لغات آنها را بسیار افزایش میدهد.

کلاس آموزشی و مشاور نیز میتواند به داوطلبان کمک فراوانی کند. مشاور با راهنمایی داوطلب و معرفی منابع مختلف و برنامه ریزی برای فرد به او کمک میکند . کلاس های آموزشی نیز به عنوان یک جهش زای مناسب عمل کرده و کمک میکند تا داوطلب راه های نامناسب را کنار گذاشته و به سمت هدف در مسیر درست حرکت کند.

در نهایت ما منابع زیر را با توضیحی مختصر به عنوان پرکاربرد ترین منابع برای ارشد به شما پیشنهاد میکنیم تا بتوانید با برنامه ریزی درست و مداوم نتیجه ی مطلوبی از آنها کسب کنید.

۵۰۴ Absolutely Essential For Words **By murray bromberg & Julius Leibb & Arthur Traiger **

504 words

504 words

 این کتاب شامل ۵۰۴ لغات ضروری زبان انگلیسی است که تحت عنوان۴۲ درس، با روش کاربرد کلمات در جمله و تمرین طراحی شده است. در هر درس از این کتاب ۱۲ لغت آموزش داده شده که در نهایت در یک داستان کوتاه همه ی لغت آن درس و مترادف ها و متضادهایش گنجانده شده است.

Essential Words For The Toefl ** By Steven J. Matthiesen M.A. **

Essential-Words-For-The-TOEFL

کتاب لغات ضروری تافل شامل ۴۵۰ واژه ضروری زبان انگلیسی برای آمادگی تافل و هچنین کنکور ارشد میباشد. این کتاب ابتدا به بررسی آزمون تافل پرداخته و لغات پرکاربرد را بصورت درس به درس آموزش داده است. در نهایت به ارائه ی تست های متنوع برای تسلط هرچه بیشتر داوطلبان پرداخته است. همچنین سعی شده بهترین معادل برای هر کلمه در نظر گرفته شود.

درسنامه جامع زبان ارشد علوم پزشکی ** امیر لزگی**

amir lezgi

کتاب امیر لزگی دارای ۱۲ مهارت خواندن و درک مطلب و لغت است و با ویرایش ها ی مختلف دیده میشود. هر بخش شامل یک مهارت خواندن و درک مطلب، یک مهارت لغات و نیز مروری بر نمونه سوالات سنوات گذشته است که این نمونه سوالات بصورت طبقه بندی شده با تکیه بر اصول استاندارد تافل به زبان فارسی توضیح داده شده اند. پس از مهارت ۱۲ نیز سوالات سنوات گذشته به همراه پاسخ تشریحی آنها آورده شده که می تواند معیار خوبی برای سنجش داوطلبان چه قبل از شروع مطالعه مهارتها و چه پس از اشراف یافتن به مهارتها باشد.

در انتها، برای تسلط کامل داوطلبان، گزیده ای از قسمتهای خواندن و درک مطلبِ کتب مختلف تافل آورده شده است که جزء منابع در دفترچه ثبت نام آزمون ذکر نشده ولی همواره مد نظر طراحان سوال این آزمون بوده اند و از طرفی در بازار کتاب نایاب هستند.

 ۱۱۰۰ Words You Need To Know ** By Murray Bromberg & Malvin Gordon **

1100 words

این کتاب یکی از بهترین کتاب های لغات زبان انگلیسی بوده که عموما پس از کتاب ۵۰۴ واژه مطالعه میشود. سطح لغات موجود در این کتاب متوسط و تا حدی دشوار است. از ویژگی های دیگر این کتاب آموزش لغات بصورت هفتگی بوده و طبق برنامه ای مناسب، هرهفته تعدادی از این لغات آموزش داده میشود.

Grammar In Use **By Raymond Murphy **

Grammar in use

 

Grammar In Use مجموعه ای ۴ جلدی از کتاب های Raymond Murphy بوده که در آن از مبتدی تا پیشرفته بصورت استاندارد قواعد گرامری را آموزش داده و تقریبا اصلی ترین منبع آموزش گرامر میباشد. این کتاب بیشترین کاریرد را برای افراد دارای سطح زبان متوسط دارد، البته هر شخص در هر سطح زبان میتواند از این مجموعه استفاده کند و بسته به سطح زبانی که در آن قرار دارد کتاب مورد نیازش را تهیه کند.

هر یک از این چهار کتاب شامل یونیت هایی برای آموزش میباشد که هر یونیت شامل ۲ صفحه است. صفحه اول دربرگیرنده ی آموزش گرامر و صفحه ی دوم به تمرینات گرامری اختصاص دارد. پاسخ تمرینات کتاب نیز در انتهای کتاب وجود دارد.

همچنین میتوانید از سایت زیر برای دانلود سوالات آزمون های سال های قبل و تست های طبقه بندی شده استفاده کنید.  

http://www.lanquiz.org

درنهایت چند فایلPDF مفید در مبحث زبان انگلیسی، برای شما قرار دادیم و امیدواریم توانسته باشیم قدمی هرچند کوچک برای بهبود سطح زبان شما عزیزان برداریم.

کلمات مشابه انگلیسی

لغات ضروری تافل

 


5 دیدگاه

فاطمه مشهدی · 18 شهریور 1394 در 11:30

خانم خبیری عالی بود..واقعا تشکر..من یکی که سردرگم بودم…

    فاطمه خبيري · 19 شهریور 1394 در 06:02

    خواهش میکنم. امیدوارم برای بقیه دوستان هم مفید واقع بشه.

Shirooyi · 23 شهریور 1394 در 18:45

بسیار مفید و عالی..ممنون

خوش صحبت · 19 دی 1394 در 13:50

سلام دوستان از زحمات و پیگیریهاتون تشکر میکنم
من سال گذشته لزگی رو خوندم و ۵۰۴ بهد از ۵ ماه وقت گذاشتن فقط گیج شدم و روم نمیشه بگم تو کنکور چن درصد زبان زدم فقط بگم اگه هیچی نخونده بودم هم فرقی نمیکرد … خ روزهای تلخ و ناامید کننده ای بود امسال کتاب دکتر مهاجرنیا رو گرفتم واقعا معرکه هست بهتون پیشنهاد میکنم وقتتون رو با کتاب لزگی تلف نکنید .. من که با کتاب دکتر مهاجرنیاخ پیشرفت کردم و خ به خودم امیدوار شدم و موقع پاسخ دادن به تست های زبان اعتماد خاصی پیدا کردم … کتابشم میتونید از کتابفروشی انتخاب تهیه کنید … من خ خوشحالم امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم

امیر · 11 بهمن 1394 در 14:54

سلام
به نظر من خوندن کتاب های دکتر خلیلی خیلی مفید تره برای ارشد وزارت بهداشت
با توجه به امار قبولی رشته های زیست در ارشد بهداشت این مجموعه تونسته اینو ثابت کنه که کتاب هایی که ارائه میکنه خیلی موثر بوده… به نظر من از کتاب هاب تست IQB دکتر خلیلی برای وزارت بهداشت استفاده کنید… واقعا تاثیر داره..

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست