باسمه تعالی

گزارشکار آزمایشگاه فیزیولوژی گیاهی I و II

Close-up of small plants in test tubes

 

توجه: نوشتن نام و نام خانوادگی، هدف از انجام آزمایش،نام استاد مدرس، تاریخ انجام آزمایش و تاریخ تحویل گزارشکار در همه ی انواع گزارش های کار الزامی و ضروری است. گزارش های کاری که برای شما دانشجویان محترم در سایت قرار داده می شود، صرفا جهت آشنایی شما عزیزان با نحوه ی گزارشکار نویسی است!

عنوان:بررسی پلاسمولیز و تورژسانس در سلول گیاهی

مقدمه:

واکوئل، یکی از اختصاصات سلول­های گیاهی به شمار می­رود؛ معمولا حدود ۵۰ درصد حجم سلول و گاهی تا ۹۵ درصد فضا را به خود اختصاص می­دهد؛ دارای غشایی به نام تونوپلاست است و درون آن شیره واکوئلی وجود دارد که شامل مواد آلی و معدنی مثل قند، پروتئین، اسید های آلی و اگزالات کلسیم و… است.

واکوئل مسئول حفظ شکل و ساختمان سلول است.سلول­های گیاهی معمولا اندازه واکوئل­های خود را بیشتر می­کنند و خیلی کم پیش می­آید که سیتوپلاسمشان را توسعه دهند. واکوئل­ها برای ذخیره ونگهداری مواد مغذی، متابولیت­ها وحتی مواد زائد به کار می رود.

فشاری که واکوئل به سمت سلول وارد می­کند، به حفظ اندازه سلول کمک میکند و اگر این فشار وجود نداشته باشد، سلول چروکیده می­­شود. کار اصلی واکوئل ها تنظیم آب داخل سلول است، زیرا در تبادل آب میان سلول و محیط نقش بسیار مهمی را برعهده، هم چنین شرکت فعالی در متابولیسم سلول دارد.در سلول های برخی از بافتها، واکوئل ها آنزیم های گوارشی نیز دارند که این انزیم ها از شبکه اندوپلاسمی و دستگاه گلژی منشاء میگیرند و توسط وزیکول ها به واکوئل منتقل میگردد.

مواد لازم برای انجام آزمایش:

پیاز قرمز رنگ، محلول اشباع نمک، لام، لامل، آب مقطر، حمام آب جوش و…

روش انجام آزمایش:

آزمایش۱:

اپیدرم خارجی پیاز رنگی را جدا کرده و یک تکه کوچک را روی لام قرار داده و یک قطره آب مقطر به آن اضافه می­کنیم و لامل را روی آن می­گذاریم و ضربه های کوچکی حباب­های هوا را از آن خارج می­کنیم.

آزمایش ۲:

اپیدرم خارجی پیاز رنگی را در محلول اشباع نمک (۲۰ گرم در ۱۰۰ میلی لیتر آب مقطر) قرار می­دهیم. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه آن را روی لام قرار داده و روی آن لامل گذاشته، با میکروسکوپ مشاهده می­کنیم.

آزمایش ۳:

در هنگامی که نمونه پیازی را که در آب نمک قرار داده بودیم را در زیر میکروسکوپ مشاهده می­کنیم، توسط قطره چکان یک قطره آب مقطر را در قسمتی که لامل قرار داده ایم، می­ریزیم و همزمان هنگامی که سلول­های پیاز آب جذب می­کنند زیر میکروسکوپ مشاهده می­کنیم.

آزمایش ۴:

اپیدرم خارجی پیاز رنگی را در یک حمام آب جوش قرار میدهیم و ۱۵ دقیقه آن را می­جوشانیم. سپس آن را زیر میکروسکوپ مشاهده می­کنیم.

آزمایش ۵:

اپیدرمی را که جوشانده بودیم، در محلول نمک به مدت ۵ دقیقه قرار داده و سپس زیر میکروسکوپ مشاهده می­کنیم.

نتایج:

(نتایج باید با توضیحات کامل یادداشت شود، ضمنا رسم شکل شماتیک سلولهای مشاهده شده در زیر میکروسکوپ الزامی است.)

  • سلول در حالت ….
  • سلول در حالت …
  • سلول در حالت …
  • سلول در حالت …
  • سلول در حالت …

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست