چرا گریه می کنیم ؟

اشک ها به خاطر دلایل زیادی از چشمان افراد سرازیر می شوند .

یک قطره ی اشک که از گونه پایین می ریزد ‚ نماد ناراحتی است ; اما افراد همچنین ممکن است به خاطر برش یک پیاز یا خارج کردن مژه ای مزاحم گریه کنند .

در اکثر موارد ‚ اشک ها به حفظ سلامت چشم ها کمک می کنند . برای مثال : اشک های پایه یا اساسی  (Basal tears) به طور متناوب از غدد اشک یا ساختارهای ریز بادامی شکل در گوشه داخلی چشم فرومی ریزند ; زمانی که شما پلک می زنید ‚ اشک های پایه چشم ها را تمییز و لیز می کنند . این باعث می شود سطح خارجی چشم روان شود و به شما کمک کند تا به طور واضح ببینید .

علاوه بر این ‚ اشک های رفلکسی ( Reflex tears ) یا اشک هایی که نا خودآگاه اتفاق می افتد ‚ به تمییز کردن چشم ها در برابر محرک ها شامل ذره های گرد و غبار و گاز حاوی سولفور که در هنگام برش یک پیاز خام تولید می شود کمک می کند .

احساسات همچنین می توانند آغازگر اشک ها در انسان باشند . این اشک های احساسی (Emotional tears)  که اشک های روانی نیز نامیده می شوند ; می توانند به عنوان یک وسیله ی ارتباطیِ بی کلام به کار روند .

بچه ها گریه می کنند تا به مادرانشان خبر دهند ‚ مشکلی دارند . این درخواستی برای مورد توجه واقع شدن است . برخی افراد فکر می کنند ‚ بچه ها قادر به کنترل بزرگسالان با گریه کردن هستند ; اما این ایده نادرست است. یک بچه آگاه به کنترل بزرگسالان نیست . ما می توانیم این اشک ها را جایی بین اشک های پایه Basal ‚ ناخودآگاه Reflex   و احساسی Emotional قرار دهیم .

اما برخی افراد ممکن است از اشک هایشان در جهت کنترل احساسات دیگران استفاده کنند ‚ برخی افراد حساس ممکن است به آسانی تحت تاثیر گریه دیگران قرار بگیرند و حتی گریه کنند .

بنابراین اشک های عاطفی (Emotional tears) سودها و زیان هایی دارد . هم یک وسیله ی ارتباطی قدرتمند و هم یک وسیله ی کنترلِ قدرتمند است .

همچنین گریه کردن ‚ شرایط را برای افرادی که سعی می کنند احساسشان را مخفی کنند ‚ دشوار می کند .  به خصوص زمانی که در یک وضعیت احساسیِ شدید قرار می گیرند .

( شیمی اشک )

مطالعات نشان می دهد ‚ اشک های پایه Basal ‚ ناخودآگاه Reflex   و احساسی Emotional ‚ هر کدام ساختار مخصوص به خودشان را دارند .

اشک های پایه Basal  :

اشک های پایه سه لایه دارند : یک لایه نازک موکوسی Mucus layer که مستقیما روی سطح چشم قرار می گیرند ‚ یک لایه آبکی که در وسط و یک لایه نازکِ چربی که از تبخیر شدنِ اشک جلوگیری می کند .

اشک های ناخودآگاه Reflex  :

اشک های رفلکسی هم دارای این سه لایه هستند اما این اشک ها در مقایسه با اشک های Basal ‚ بخشِ آبکیِ بزرگتر و سطوح بالاتری از آنتی بادی ها دارند که می توانند میکروارگانیسم های مضر را متوقف کنند.

اشک های عاطفی Emotional :

اشک های عاطفی همچنین می توانند محتویِ سطح بالاتری از هورمون های استرس شاملِ Leucine encephalin (یک اندورفین و مسکن طبیعی ) باشند .

منبع : http://www.livescience.com/32476-why-do-we-cry.html

ترجمه : بنفشه باقری


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست