زیست شناسی جانوری

زیست شناسی علم شناخت حیات است که از کلمه یونانی” bio به معنی زندگی و logy به معنی شناخت”ریشه گرفته است.

هدف رشته زیست شناسی جانوری به وجود آوردن زمینه برای شناخت علوم جانوری  و برقراری ارتباط با سایر علوم است.

اهمیت رشته جانور شناسی

اهمیت شناخت جانوران و خواص آنها را بهتر است با یک مثال روشن کنیم. امروزه، استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل آفات راه درستی نیست. چون این مواد تعادل اکولوژی محیط زیست را برهم می رنند. در حالی که با شناخت گونه های حشرات شکارچی می توان بسیاری از آفات مثل حشرات مضر را از بین برد. در این میان می توان به کفش دوزک ها اشاره کرد که امروزه کاربرد بسیاری در اقتصاد کشاورزی آمریکا دارند و یا مگس های مفید که از شته ها تغذیه می کنند. شناخت رابطه ی جانداران با هم میتواند در این زمینه کمک بزرگی به ما بکند. پس علوم جانوری و شناخت جانوران از ابعاد مختلف دارای فوایدی است .

در رشته جانور شناسی ما با ساختار بدن موجودات آشنا میشویم که این آشنایی یکی از اصول مورد نیازبرای دیگر گرایش ها است. مثلا یک نورولوژیست(عصب شناس)برای انجام آزمایش و بررسی تاثیر یک ماده (مثل الکل)رو فعالیت مغز، نیازمند شناخت ساختار و موقعیت مغز در جانوران مختلف است.همچنین یک بیوشیمیست برای تحقیق بر روی بافت های مختلف بدن جانوران باید از ساختار درون بدن آنها شناخت کافی داشته باشد.یک محقق علوم سلولی و مولکولی تا با یک جانور و وضعیت زیستی آن آشنا نباشد نمی تواند روی سلول آن کار کند.به این دلیل بسیاری ازگرایش ها وابسته به علوم جانوری اند.

گرایش ها

گرایش های اصلی رشته زیست شناسی عبارتند از:

زیست شناسی عمومی -گیاهی -جانوری -ژنتیک -سلولی و مولکولی -میکروبیولوژی .

به طور کلی گرایش ها در دوره کارشناسی تفاوت زیادی با هم ندارند و بسیاری از دروس گرایش سلولی و مولکولی در گرایش میکروبیولوژی و حتی گرایش ها گیاهی و جانوری ارایه می شود. همچنین قابل توجه است که دوگرایش گیاهی و جانوری در ۱۷ واحد با هم تفاوت دارند.البته در خارج از ایران گرایش های مختلف رشته زیست تنها در دروس پایه مشترک هستند مثل شیمی و فیزیک و مابقی دروس ،تخصصی ارائه می شوند.

هدف از گسترش دروس مشترک و محدود کردن دروس اختصاصی در گرایش های مختلف ،زیاد کردن فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان است به همین خاطر در گرایش جانوری علاوه بر گذراندن دروس در حیطه های

۱- جانورشناسی
۲- فیزیولوژی جانوری (حیوانی و انسانی) 
۳- بافت شناسی جانوری و جنین شناسی 
 دروس گرایش زیست گیاهی مثل بیوسیستماتیک گیاهی،فیزیولوژی گیاهی ،بافت شناسی گیاهی و دروس اصلی گرایش سلولی مولکولی مثل بیوشیمی،بیوفیزیک،میکروبیولوژی ،ژنتیک،زیست سلولی ومولکولی،بیوتکنولوژی هم در دوره کارشناسی برای این دانشجویان ارایه میشود.
اطلاعات بیشتر در مورد گرایش های ارشد رشته زیست شناسی را میتوانید در پست کارشناسی ارشد (وزارت علوم) وکارشناسی ارشد (وزارت بهداشت) دنبال کنید.
فرصت ها شغلی
مراکز علمی و پژوهشی که  نیازمند کار و فعالیت کارشناسان زیست شناس در این زمینه هستند عبارتند از: آزمایشگاههای زیست شناسی در دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی و تدریس علوم زیستی در مدارس،کار در زمینه شیلات،جهاد کشاورزی ،محیط زیست،موزه ها وهم چنین با کسب مدارک بالاتر تدریس در دانشگاههاو…
با مدرک کارشناسی زیست شناسی می توان در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت هم شرکت کرد و در رشته های پر طرف داری مثل بوشیمی بالینی ،بیوتکنولوژی پزشکی ، ژنتیک انسانی ، هماتولوژی (خون شناسی) ، میکروبیولوژی ، ایمونولوژی ، تغذیه و دیگر رشته ها ادامه تحصیل داد ودرنهایت در مراکز تحققاتی و درمانی مثل آزمایشگاه ها تشخیص طبی ،مراکز خون شناسی،بافت شناسی ،جنین شناسی (پژوهشکده رویان)و موسسه های دانش بنیان مشغول به کار و فعالیت شد.
هم چنین در زمینه گیاهی میتوان در باغ گیاه شناسی فعالیت کرد واگر فردی متاثر از محیط نشود وسرمایه گذاری کند ،میتواند در بخش پرورش گیاهان زینتی ،گیاهان دارویی وصنعتی ،اصلاح نباتات(بیوتکنولوژی) فعالیت داشته باشد.
توانایی علمی وعلاقه مندی ها
صبر و حوصله و عشق و علاقه نکته اساسی برای موفقیت در رشته زیست شناسی است.چون همه گرایش رشته زیست شناسی همراه با تحقیق و بررسی است  پس به علاقه و صبر زیادی نیاز دارد.
که البته این رشته  جدایت ها و زیبایی های خاص خود را دارد.

 ودر پایان برای همه دوستانی که تصمیم به تحصیل در این رشته جذاب را دارند آرزوی موفقیت روزافزون و افتخار افرینی برای کشورمان را دارم.


1 دیدگاه

عاطفه · 9 مرداد 1395 در 09:42

رشته مون واقعا جذاب و شیرینه
اونقدری هم گسترده هست که بشه تو هر مقطعی که استعداد و علاقه داشته باشیم ادامه ش بدیم .
فقط الان تنها نگرانی همه ی بچه های زیست کشور , موضوع تصویب تعلق نگرفتن شماره ی نظامی پزشکی به فارغ التحصیلان هست .
انشالله هر چه صلاحه پیش بیاد .

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست