کفیر چیست ؟

کِفیر (kefir) یک محصول تخمیر شده ی شیر است که از کوه های قفقاز Caucasus mountain در اروپای شرقی می آید . در اروپای شرقی ‚ روسیه و آسیای جنوب شرقی محبوب است . کِفیر نوشیدنی است که از (دانه ها = grains)کشت می شود.

Jennifer Fitzgibbon ( متخصص تغذیه ی سرطان شناسی در دانشگاه مرکزِ سرطان Stony Book  ) گفت : در مفهوم پذیرفته شده این ها grains یا دانه ها نیستند بلکه کشتِ مخمرها و باکتری های لاکتیک اسیدی هستند که ظاهری شبیهِ گل کلم دارند .

کشت از به کار بردنِ پایه ای از شیرِ حیوانات ‚ شیر نارگیل ‚ شیر سویا ‚نوشیدنی هایِ میوه ای و یا محلول شیره قند و شکر ایجاد می شود . از لحاظ پایه ‚ دانه های کِفیر به عنوان چیزی تخمیر کننده معرفی می شوند . دانه ها قبل از نوشیدن جدا شده و طعم محصول نهایی شبیهِ ماستِ مایع ( دوغ ) است و فواید درمانی زیادی دارد.

فواید و اطلاعاتِ تغذیه ای :

یکی از اصلی ترین دلایلِ تبلیغاتی نوشیدن کِفیر kefir به خاطر دارا بودن پروبیوتیک Probiotics و پری بیوتیک ها Prebiotics ست .

بر طبق کلینیک Mayo ‚ پروبیوتیک ها Probiotics میکروارگانیسم هایی هستند که می توانند به هضم کمک کنند و احتمالا به عنوان محافظ در برابر باکتری های مضر پیشنهاد می شوند . پری بیوتیک ها Prebiotics کربوهیدرات هایی هستند که پروبیوتیک ها به عنوان سوخت از آن ها استفاده می کنند . کِفیر همچنین دارای کلسیم ‚ پروتئین و ویتامین های B است .

حقایق تغذیه ای درباره ی کِفیر :

تحقیقات زیادی وجود دارند درباره ی اینکه چطور کِفیر kefir به سلامت انسان کمک می کند .

برای مثال ‚ محققین در برزیل دریافتند ‚ ژلِ موضعی ساخته شده از کِفیر به تسریعِ بهبود زخم ها در موش ( Rat ) کمک می کند ‚ محققانِ دانشگاه بخارست (Bucharest) دریافته اند که کِفیر دارای خواص آنتی باکتریال است . محققان ترکیه در تحقیقِ دیگری دریافته اند که مصرف کِفیر می توتند سیستم ایمنی را تقویت کند . محققان ژاپنی عقیده دارند نوشیدنی کِفیر احتمالا دارای خواصِ آنتی توموری است .

دکتر Jennifer Jackson متخصص داخلی از مرکزِ بهداشت Ascension Via Christ گفت: مطالعه ی اخیر در حیوانات نشان داده است پروبیوتیکِ تخمیریِ شیر التهاب را که از نشانه هایِ پیش از دیابت و چاقی است را کاهش می دهد . مطالعات دیگر ‚ مثل تحقیقِ محققان برزیلی و تحقیق منتشر شده در ژورنالِ تغذیه ایِ اروپا از ایده ی ضد التهابی بودن کِفیر حمایت می کند .

با وجود اینکه کِفیر از یک نوع مخمر ساخته می شود ‚ همچنین می تواند به مبارزه با مخمرهای مضر کمک کند. دکتر Vincent Pedre نویسنده ی کتابِ ( Happy Gut = روده شاد ) و متخصص داخلی در شهر نیویورک : کِفیر ‚خصوصا کِفیرهای خانگی ‚ وسیله ای عالی برای عقب راندن مخمرهای اضافی در سیستم باشند .

اگر شما خانمی هستید که از عفونت های بازگشت کننده ی مخمری رنج می برید و یا به سادگی دچار عفونت مخمریِ بعد از درمان با آنتی بیوتیک ها می شوید ‚ کِفیر ساده ی خانگی ( با شیر بز ‚ لبنیاتِ ارگانیک و یا شیر نارگیل ) کمک خواهد کرد تا توازنِ مناسب باکتری های خوب در معده دوباره برقرار شود .

هرکسی می تواند کِفیر را با دانه های کِفیر تهیه کند که می توان آنلاین خریداری کرد و یا از طریقِ مغازه ی محلی مواد غذاییِ سالم تهیه کرد .

همچنین کسانی که با هضم شیر مشکل دارند ‚ می تظوانند با نوشیدنِ کِفیر به جای شیر سنتی ‚ مشکل را حل کنند . باکتری های اسید لاکتیک از قبل لاکتوزِ کِفیر را هضم کرده اند ; افرادی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستند می توانند اغلب کِفیر را بدونِ مشکل بخورند .

حقایق جالب :

بر طبق مقاله چاپ شده ی Brazilian Jornal of Microbiology  ‚کلمه ی کِفیر از کلمه ی ترکیِ ( کِیف = keyif ) می آید . کلمه ی اصیل به معنای داشتن حسی خوب بعد از خوردن کِفیر است .

Rebecca Shenkman سرپرست دانشگاه Vilanova از مرکزِ پرستاری آموزش و پیشگیری از چاقیِ مک دونالد پیشنهاد می دهد ‚ طعمی ساده را برای قند و کالری کمتر و یا طعم میوه های تازه را برای طعم دهندگی بیشتر انتخاب کنید .

Date : 17 August 2016

منبع : http://www.livescience.com/55807-kefir.html

ترجمه : بنفشه باقری


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست